Ons laatste Nieuws
Bekijk alle nieuwsberichten op farmaactueel.nl
07 mrt
Vrije prijzen en prestatiebekostiging. Werkt dat?
De ‘KNMP Zorgmonitor 2013: op weg naar beter’ is een onderzoeksrapport naar de gereguleerde marktwerking in de farmacie die sinds 1 januari 2012 van kracht is. De KNMP Zorgmonitor 2013 is een vervolg op het onderzoek uit 2012 en toont dat het nieuwe systeem geen houdbaar model voor de toekomst is.
De ‘KNMP Zorgmonitor 2013: op weg naar beter’ is een onderzoeksrapport naar de gereguleerde marktwerking in de farmacie die sinds 1 januari 2012 van kracht is. De KNMP Zorgmonitor 2013 is een vervolg op het onderzoek uit 2012 en toont dat het nieuwe systeem geen houdbaar model voor de toekomst is.
NL heeft een hoger macrobeslag door de Overheid dan Denemarken. In NL is dat 60,3% ! Een wereldrecord. Dan moet je wel alle verplichtingen die burgers worden opgelegd en de facto belastingen zijn meetellen: de zorgverzekering bijvoorbeeld, de kijk en luistergelden, de provinciale opslagen e.d. NL is dan ook 'socialistischer' dan Denemarken. Maar daar zijn er wel creches, kinderopvang en is de arbeidsparticipatie van vrouwen vele malen hoger, fte gerekend, dan in NL. Flexibele arbeidsmarkt aldaar is voorbeeld voor andere landen. Maatschappelijk middenveld geeft in NL de doorslag en de krachtige lobby van financiele instellingen en de zwakke knieen en ruggen van de bestuurders in dit land.
Zorg in Scandinavische landen is fiscaal gefinancierd en blijft dat ook. Geen concurrentie anders dan totale transparantie in kwaliteit en kosten. Dat werkt. Benchmarking. Niemand wil immers de slechtste chirurg zijn of de slechtste tandarts of slechtste apotheek. Samenwerking zonder concurrentie doet de rest.
Daardoor heeft het Ministerie van VWS in Denemarken 250 man op het kantoor en in Nederland is dat 5.000. Tel uit je winst als je het gezonde boerenverstand laat zegevieren.
Daar schijnen ze in Denemarken allemaal niets van te willen weten, voorlopig althans. Dat zou je tenminste opmaken uit de cartoon-affaire.
De Denen, Noren, Zweden, Finnen en Engelsen bereiken veel betere prestaties; de prijzen van de generieke middelen zijn daar nog veel lager als in Nederland. En de apotheken aldaar krijgen ze ook nog eens tegen de AIP aangeleverd. Hoeven niets bij te passen uit de zorgtarieven. Geen kruissubsidie, geen risico voor de apothekers. Die kunnen daar gewoon hun werk doen; THS en Farmaceutische zorg zoals het hoort. Deens model is binnen de OESO benchmark model.
Ook deze ZN beleidsadviseur zit in de NL tunnel. Lijdt aan het kleren van de keizer syndroom.
Samenwerken en concurreren? Dat is het model in NL. Het is de ZN beleidsadviseur ontgaan. Het werkt niet. Kosten stijgen, kwaliteit daalt en continuiteit van zorg is in groot gevaar. Versnippering is geen verbetering.
In genoemde landen is er samenwerking en geen concurrentie. Dat werkt wel! Wetgever neemt daar haar verantwoordelijkheid en schuift niet af op Burgerlijk Rechter, Ombudsman of wie dan ook.
Advies van de Raad van State inzake Wetsvoorstel Zvw was dan ook zeer negatief. Advies is terzijde geschoven en Hannie van Leeuwen stemde in de EK voor en gaf daarmee de slaggevende stem! Zonder HvL was er geen Zvw gekomen in dit land en was het land veel leed bespaard gebleven.
07-03-2013 Van verkenning naar verbetering
Met betrekking tot het contracteerbeleid concludeerden de verkenners dat er door partijen gewerkt wordt aan een gezamenlijk toekomstbeeld: het borgen van de farmaceutische patiƫntenzorg in de eerste lijn. De nu gekozen aanvliegroute met gedifferentieerde farmaceutische zorgprestaties is daarvoor een goed begin. Natuurlijk kunnen de contracten eerder worden verstuurd en getekend, maar wanneer VWS daar een georganiseerd overleg voor inricht, zoals in de aanbeveling staat, dan worden de randvoorwaarden hiervoor zo bewerkstelligd.
Nu op naar de toekomst: naar apothekers die als onderdeel van de eerste lijn farmaceutische zorg leveren. Zorg die meer is dan de distributie van medicijnen, maar die leidt tot verbetering van bijvoorbeeld therapietrouw en medicatieveiligheid. Zorgverzekeraars staan open voor verbetering en zullen voor hun verzekerden apothekers stimuleren om deze zorgtaken op te pakken.
Anneloes Sonneveldt, beleidsadviseur Zorg
--ZN kan de ZN-leden niet binden. ZN spreekt hier weer eens een andere taal voor een andere wereld dan de realiteit van alle dag voor de apotheekhoudenden.
THS als lumpsum tarief? ZN beleidsadviseur is het ontgaan. Afwentelen risico's van verzekeraars op de onderliggende zorgaanbieders? ZN beleidsadviseur is ontgaan.
Zorgverzekeraars staan niet open voor innovatie, staan niet open voor de praktijk van alle dag en blijven farmaceutische zorg zien als de laagste prijs van het doosje.
ZN moet maar eens gaan kijken en praten met Kaiser Permanente.
Blijf op de hoogte
Wilt u altijd op de hoogte blijven van de laatste veranderingen en nieuws over Farma-actueel? Vraag de nieuwsbrief aan door uw e-mailadres hieronder in te vullen.