

Ons laatste Nieuws
Bekijk alle nieuwsberichten op farmaactueel.nl
26 jun
Toekomstvisie Farmaceutische Patiëntenzorg 2020: Ambities apothekers in beeld gebracht
Wij hebben samen met u gekozen om een specifieke toekomstvisie vanuit de farmacie te formuleren. (KNMP)
Samen met u, onze relaties en opinieleiders in de zorg – waaronder de patiëntenbeweging - hebben wij een toekomstvisie op de farmaceutische patiëntenzorg ontwikkeld. Op woensdag 25 juni 2014 hebben uw districtsafgevaardigden tijdens de Algemene Vergadering van de KNMP zich enthousiast getoond over de uitwerkingen van deToekomstvisie Farmaceutische Patiëntenzorg 2020. Onder het motto ‘Samen werken aan professionele, persoonsgerichte farmaceutische patiëntenzorg’ zetten wij als apothekers uit alle geledingen onze ambities in deze toekomstvisie uiteen.
Visie vanuit uw praktijk
Wij hebben samen met u gekozen om een specifieke toekomstvisie vanuit de farmacie te formuleren. Immers, vanuit verschillende hoeken wordt nagedacht over de toekomst van de zorg, maar wat betekent dit voor de farmaceutische patiëntenzorg? Hoe ziet u dit vanuit uw dagelijkse praktijk? Wie is de patiënt over zeven tot tien jaar en welke uitdagingen voor zorgprofessionals brengt dit met zich mee?
Kortom, voldoende aanleiding voor de KNMP om een visie te ontwikkelen over de toekomst van de farmaceutische patiëntenzorg. Dit werd ondersteund door het vorig jaar verschenen advies aan de minister van VWS van de zogeheten ‘verkenners farmacie’ Rinnooy Kan en Reibestein. Zij constateerden dat de farmaceutische patiëntenzorg volop in beweging is, maar dat een toekomstvisie ontbrak.
Patiënt centraal
Een goede toekomstvisie kan niet ontwikkeld worden zonder ook naar het belang van en voor de patiënt te kijken. Veel apothekers die ik heb gesproken, zijn ervan overtuigd dat de farmaceutische patiëntenzorg mede antwoord geeft op de vele uitdagingen binnen de Nederlandse gezondheidszorg. Wij apothekers dragen graag bij aan een gezond en beter Nederland. Voor én met de patiënt. En met onze collega-zorgverleners zijn we actief rondom de patiënt. Ik vind het fantastisch dat onze leden maar ook de patiëntenbeweging en veel zorgverleners waar we vaak mee te maken hebben een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de inhoud van onze Toekomstvisie Farmaceutische Patiëntenzorg 2020.
Bewegingen en ontwikkelingen
In deze toekomstvisie houden wij scherp rekening met de grote bewegingen en ontwikkelingen binnen de gezondheidszorg in Nederland, zoals (dubbele) vergrijzing, meer chronische patiënten, meer zorg in de buurt, toenemende innovatieve behandelingen – onder meer met geneesmiddelen – en hogere verwachtingen van patiënten.
De Toekomstvisie Farmaceutische Patiëntenzorg 2020 zet vier thema’s centraal:
- een mensgerichte benadering van de patiënt
- samenwerking tussen apothekers en collega-zorgverleners
- veilige, effectieve en doelmatige farmacotherapie
- geïntegreerde organisatie van zorg en zorgdossier
Tiental ambities
Daarnaast geeft deze toekomstvisie een tiental ambities weer van de farmaceutische patiëntenzorg 2020. Variërend van de apotheker als zorgverlener, geneesmiddelexpert en kritisch gesprekspartner van de patiënt tot de apotheker als coach bij het medicijngebruik van de patiënt en de apotheker die de patiënt ondersteunt bij het beheer van diens eigen integrale zorgdossier.
En nu heeft u samen met KNMP, LOA en WSO besloten met frisse blik naar de toekomst te kijken. Een bekrachtigde toekomstvisie markeert wat mij betreft de start van de implementatie hiervan. Dat geeft ons apothekers een toekomstgericht referentiekader om in de dagelijkse farmaciepraktijk zelf de juiste wegen te kunnen kiezen voor de toekomst.
Informatief filmpje
Tot slot verwijs ik u graag naar een kort informatief filmpje dat de essentie van de (toekomstige) rol en positie van de apotheker helder weergeeft voor buitenstaanders. Een handvat om de buitenwereld te vertellen waar het naar toe gaat. U kunt dit filmpje gebruiken in uw gesprekken met en presentaties bij de relaties in uw omgeving, zoals huisartsen en andere eerstelijns zorgverleners, de gemeente en uiteraard uw patiënten.
Ik wens u daar veel succes en plezier mee.
Met collegiale groet,
Rik van de Meer, apotheker
Voorzitter KNMP
En zie hier dat schrappen van art 13 Zvw wel degelijk van enorme invloed is op de grensoverschrijdende zorg en dat dit ook de intentie was van de Minister en verzekeraars om dit ‘lek’ van het BKZ te dichten: er komt een hek om Nederland.
Er moet een wet komen waarin van de apotheker wordt ge-eist dat alle bijna fouten en hele fouten van de andere zorgverleners moeten worden gepubliceerd op een website.
Dit kan bijvoorbeeld door alleen de cijfers van het postcodegebied ( vier cijfers en geen letters)aan te geven en de laatste 2 cijfers van de BIG nummer van de arts of andere hulpverlener.
Op deze manier kunnen wij onze meerwaarde laten zien.
Nu de invulling om tot een goed verdienmodel te komen.
Niemand in Nederland weet eigenlijk wat we doen. We werken in stilte.
Het mooiste zou zijn wanneer we elke week in het lokale huisblaadje melden hoeveel levens we gered hebben.
Ethici onder ons zeggen dat je dat niet kunt maken.
Amerikanen zeggen: Be good and show it.
Een tweede weg is om onszelf onmisbaar te maken. In de regio Eindhoven zijn ze op de goede weg.
We moeten de andere zorgverleners en stakeholders verslaafd maken aan onze informatie. Zonder ons kunnen ze geen zorg meer leveren. Dan staan we weer op de kaart.
Blijf op de hoogte
Wilt u altijd op de hoogte blijven van de laatste veranderingen en nieuws over Farma-actueel? Vraag de nieuwsbrief aan door uw e-mailadres hieronder in te vullen.